Вести Македонија Ударни вести

ССК се вклучува во креирање решенија за имплементацијата на договорите од „Отворен Балкан“

  Потпретседателите на Сојузот на стопански комори на Македонија, Горан Ѓоргиевски и Сашо Дукоски како дел од владината делегација учествуваа на состаноците на меѓувладините работни групи и стопанските комори во рамки на иницијативата „Отворен Балкан“ каде се дискутираше за детална имплементација на постигнатите договори. Настанот се одржа во Тирана,  а во фокус на дискусија на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски ќе ги пречека лидерите од регионот на Самитот на Отворен Балкан во Охрид

  Денеска во Охрид, премиерот Димитар Ковачевски ќе ги пречека лидерите од регионот по повод Самитот на Отворен Балкан кој се одржува во хотел „Метропол“, Охрид. Самитот на Отворен Балкан во Охрид, стартува на 8 јуни 2022 година (среда) со почеток во 10:00 часот, со официјални обраќања на премиерите на Северна Македонија Димитар Ковачевски, на […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Заев, Вучиќ и Рама на “Отворен Балкан”: Лидерите ќе потпишат пет договори

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменик-министерот за финансии Димитар Ковачевски и заменик-министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски денеска учествува на самитот на иницијативата „Отворен Балкан“ во Тирана.     На состанокот во Тирана, премиерот Заев заедно со претседателот на Република Србија, Александар Вучиќ и премиерот на […]