Вести Македонија Ударни вести

Анџела Прајс Агелер ќе биде нова амбасадорка на САД во Скопје

  Анџела Прајс Агелер е потврдена за нова амбасадорка на САД во Северна Македонија, објави на Твитер демократското мнозинство во Сенатот. Агелер доаѓа на местото на Кејт Мари Брнз, која ја извршува функцијата амбасадорка на САД во Скопје од 2019 година. “САД и Северна Македонија имаат многу заеднички приоритети, вклучувајќи ги борбата против корупцијата, подобрување […]

Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

Милошоски: Пендаровски незаконски го испраќа Фрчкоски како амбасадор во Обединети нации

  Претседателот на државата Стево Пендаровски со указ го назначи професорот Љубомир Фрчкоски за ополномоштен амбасадор на Република Северна Македонија при Организацијата на Обединетите нации во Њујорк. Остра реакција следуваше од пратеникот Антонио Милошоски од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За обнова на Македонија“, по однос на незаконитото испраќање на Фрчкоски за амбасадор во […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Османи: Грешка е што 10 години Северна Македонија немаше амбасадор во Бугарија

  Министерот за надворешни работи Бујар Османи во изјава за БТВ најави дека за неколку дена ќе има предлог за амбасадор во Бугарија. Министерот Османи изјави дека е грешка што во сиве  овие години Северна Македонија немала амбасадор во Бугарија. “Се надевам дека овие денови веќе ќе имаме име за нов амбасадор во Бугарија.” Последниот […]