Вести Изјави Македонија Ударни вести

Ангелов: Ахмети јавно да го осуди провокативниот вандалски чин

  “Албанското знаме не е повеќе на јарболот во дворот на црквата “Св. Наум Охридски“ на Попова Шапка. Црковното знаме ќе биде вратено во секој миг. Лицето кое го симна знамето на МПЦ е приведено”, напиша Стојанче Ангелов на својот ФБ профил.   “Брзата реакција на институциите но и јавниот притисок можат да ги намалат […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

ЕК со позитивна оцена за бројот на итни повици 112 во ЦУК

  Според извештајот на Европската комисија, Центарот за управување со кризи успешно го имплементираше проектот за воведување на 112, како дел од напорите на земјата за приближување кон ЕУ регулативата, вредностите и стандардите. Бројот 112 е достапен за сите граѓани во целата земја, напиша Стојанче Ангелов на својот ФБ профил.   “Кога и да се […]

Вести Македонија Ударни вести

Ангелов на состанок за отпорност во седиштето на НАТО во Брисел

  Вчера, 7 ноември 2023 година, во Седиштето на НАТО во Брисел, Белгија, Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг претседаваше со Вториот состанок на високите национални претставници на Алијансата одговорни за отпорност. Република Северна Македонија ја претставуваше директорот на ЦУК Стојанче Ангелов.     Украинската вицепремиерка Олха Стефанишина виртуелно од Киев им се обрати на […]

Вести Македонија Ударни вести

Ангелов на НАТО состанок за отпорност во Брисел

  Вчера во седиштето на НАТО во Брисел се одржа првиот состанок на високите претставници за отпорност, каде се обрати генералниот секретар Јенс Столтенберг. Република Северна Македонија во овој формат е претставувана од директорот на Центарот за управување со кризи Стојанче Ангелов. Сојузниците ги споделија своите сознанија и насоки за зајакнување на националната и колективната […]

Вести Македонија Ударни вести

ЦУК во посета на ски-патролата „Попова Шапка“

  На покана на Здружението за заштита и спасување во планина и на непристапен терен „Асклепиј“, директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, ја посети истоимената Ски патрола на терен – на Скијачкиот центар „Попова Шапка“, каде што оствари средба за запознавање со нивната работа со познатиот алпинист и двигател на многу проекти од сферата на спасување […]