Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски – Макрон: Франција е посветена на европската перспектива на Северна Македонија

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски имаше телефонски разговор со претседателот на Република Франција Емануел Макрон на кого му ја честиташе победата на претседателските избори и му посака успешен втор мандат како шеф на државата. Премиерот Ковачевски го честиташе и изборот на премиерка на Француската Република, Елизабет Борн, и истакна дека од воспоставувањето на дипломатските […]

Вести Македонија Ударни вести

Ковачевски-Мицотакис: Односите меѓу двете земји се одлични, продолжува да зајакнува пријателството

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски оствари телефонски разговор со премиерот на Хеленската Република Кирјакос Мицотакис, кој му честита на изборот за премиер, и му посака плодна и успешна работа. Двајцата премиери се согласија дека односите меѓу двете земји се на одлично ниво, и дека ќе продолжи да се гради и […]