Вести Изјави Македонија Ударни вести

ДС: Избор на судии на Уставен суд без критериуми

  “Демократскиот сојуз смета дека треба да се создадат услови за работа на Уставниот суд, преку избор на судии, но тоа треба се одвива во транспарентна постапка и утврдени  критериуми”, изјави Павле Трајанов, на денешната прес-конференција, во врска со изборот на судии на Уставниот суд. “Судија на Уставниот суд може да биде истакнат правник, без […]

Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

Кацарска до Џафери: Уставниот суд отежнато функционира со намален број на судии

  Претседателката на Уставниот суд Добрила Кацарска денеска испрати писмо до претседателот на Собранието, Талат Џафери во кое изрази загриженост за состојбата со намалениот број на судии и побара Џафери да го заложи својот авторитет и во Собранието да се изберат нови четворица уставни судии во најскоро време.  Почитуван г. Џафери, Ви се обраќам во […]