Вести Македонија Ударни вести

Премиерот Џафери на 60. Минхенска конференција за безбедност

  Претседателот на Владата Талат Џафери, денеска учествува на 60. Минхенска безбедносна конференција, која се одржува во Минхен, до 18 февруари 2024 година. За време на тридневната конференција, премиерот Џафери ќе присуствува на повеќе централни и придружни настани, а ќе оствари и повеќе билатерални средби. Фокусот на овогодинешната Минхенска безбедносна конференција е на улогата на […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Османи: Западниот Балкан не е дупка, туку срце на Европа

  Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамките на Минхенската безбедносна конференција, утрово имаше излагање на панелот: „Празнина во срцето на Европа? Назад на Балканот“. Дискусиите беа насочени кон реафирмација на пристапот на Европската Унија кон земјите од Западен Балкан како стратешки и кредибилен партнер за Европа, при што Османи се осврна на заложбите […]

Вести Македонија Ударни вести

Премиерот Ковачевски и владина делегација на Минхенската конференција за безбедност

  Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски ја предводи владината делегација на годинешната Минхенска конференција за безбедност која започнува денес и ќе трае до недела. Премиерот Ковачевски и членовите на делегацијата што ја сочинуваат заменик-претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ, министерката за одбрана, Славјанка Петровска и министерот за надворешни работи, Бујар Османи за време […]