Вести Свет Топ теми Ударни вести

Путин нареди нуклеарните сили на Русија да бидат на готовност

  Во драматичната ескалација на тензиите исток-запад поради руската инвазија на Украина, претседателот Владимир Путин нареди руските нуклеарни сили во неделата да бидат ставени во состојба на готовност како одговор на, како што ги нарече, „агресивните изјави“ на водечките сили на НАТО, објави Асошиетед Прес Наредбата значи дека Путин наредил руското нуклеарно оружје да биде […]