Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ бензините поскапи за 1,5 а дизелот за 3 денари

  Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги, денес донесе Одлука со која се врши зголемувањена малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,89 отсто во однос на претходно. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за 1,50 ден/лит, додека малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемува за 3,00 […]

Вести Македонија Ударни вести

Од полноќ за 1 денар поскап дизелот и екстра лесното масло

  Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,36 отсто во однос на одлуката од 23.05.2022 година, информираат тие. Малопродажните цени на бензините Еуросупер БС-95 и Еуросупер БС-98 не се менуваат, додека малопродажните цени на Еуродизел (Д-Е V) и […]

Вести Македонија Ударни вести

Бензинот поевтин за два, а дизелот за три денари

  Бензините од ноќеска на полноќ поевтинија за 2 денари по литар, а цената на дизелот се намалува за 3 денари, одлучи Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги. Новата малопродажна цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 79,5 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за 81,5, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 76, а Екстра лесното […]