Вести Македонија Топ теми Ударни вести

За САД итното отворање на преговорите за Северна Македонија со ЕУ е врвен приоритет

  Претседателот Димитар Ковачевски оствари телефонски разговор со државниот секретар на Соединетите Американски Држави, Ентони Блинкен. Премиерот Ковачевски ја изрази благодарноста на народот и на Владата за поддршката на САД од независноста до денеска, која што е проследена и со одлични билатерални односи. Ковачевски за стратешкото партнерство со САД рече дека е од суштинско значење, […]