Вести Свет Топ теми Ударни вести

Украина обвинува за хемиски напад во Мариупол, меѓународната заедница ќе испитува

  Украинските воени сили денеска обвинија дека Русија извршила хемиски напад во Мариупол со неидентификувана отровна состојка, јавува Укринформ. Тие ја пренесуваат изјавата на основачот на баталјонот Азов, Андриј Билетски дека синоќа било употребено хемиско оружје од руските сили, кои се обидуваат целосно да го заземат приморскиот град од украинските сили. Билетски тврди дека нападот бил […]