Categories: Вести, Изјави, Македонија, Ударни вести

Видео: Обраќање на Поглаварот на МПЦ – ОА г.г. Стефан

Светиот архијерејски синод на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, со голема загриженост го следи процесот на носење на Законот…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Повик за протест на МПЦ-ОА против Законот за родовна еднаквост

  Македонска православна црква организира протест под мотото „За нашите деца, за нашата иднина“. Протестот се организира против предлог-Законот за родова…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Руската православна црква го поздрави признавањето на афтокефалноста на МПЦ-ОА од страна на СПЦ

  Признавањето на автокефалноста на црквата во Северна Македонија од страна на Српската православна црква е радосен настан, за кој…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

СПЦ ја признава автокефалноста на МПЦ-ОА

  Српската православна црква го признава и прифаќа барањето за автокефалност на Македонската православна црква – Охридска архиепископија (МПЦ-ОА), објави…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Соопштение на СПЦ за одобрувањето на канонското единство со МПЦ-ОА

  СПЦ излезе со официјално соопштение за одобрувањето на канонското единство со МПЦ-ОА. Ви го пренесуваме во целост. „Добивајќи го…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Ковачевски-г.г. Стефан: Историската одлука на Вселенската Патријаршија е признание за вековното постоење на МПЦ-ОА

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски денеска оствари средба со Архиепископот Охридски и Македонски и поглавар Македонската Православна Црква –…

Read More