Вести Македонија Ударни вести

Бектеши бара поддршка од ИВЗ и МПЦ за штедење струја

  Министерот за економија Крешник Бектеши, побара помош од поглаварот на Исламската верска заедница да испрати апел до верниците, што помалку да трошат струја.     Министерот Бектеши изјави дека многу е важно да се штеди, не само за домашниот буџет туку и за трошоците на државата за производство на електрична енергија. „Голема поддршка ќе […]

Вести Македонија Ударни вести

Пендаровски со честитка по повод признавањето на каноничноста на МПЦ-ОА

  Претседателот Стево Пендаровски, по повод признавањето на каноничноста на нашата Црква од страна на Вселенската патријаршија упати честитка до поглаварот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, митрополит скопски, aрхиепископ oхридски и македонски и на Јустинијана Прима, г.г. Стефан. “Со голема радост ја примив веста за историската одлука на Светиот и Севишен Синод на Вселенската Патријаршија […]