Вести Изјави Македонија Ударни вести

Варадкар: РС Македонија што поскоро да стане членка на ЕУ и ќе го заштити националниот идентитет

  Премиерот на Ирска, Лео Варадкар, во видео порака дава целосна поддршка РС Македонија да стане членка на ЕУ. Варадкар, нагласува дека ЕУ го штити и почитува националниот идентитет на земјите членки, говори и за економскиот развој и придобивките кои неговата земја ги има како членка на ЕУ. Од релативно сиромашна држава пред 15 години, […]

Вести Свет Ударни вести

Косово поднесе апликација за членство во Советот на Европа, очекува брз прием и во ЕУ и НАТО

  Косовската шефица на дипломатијата, Доника Гервала, и официјално ја поднесе својата апликација за членство во Советот на Европа, соопшти кабинетот на косовското Министерство за надворешни работи. Овој потег, како што пренесе Ројтерс, следи откако Русија го напушти телото неколку часа пред гласањето за нејзиното протерување во собранието на Советот на Европа на 15 март, три […]