Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Аудиенција кај Поглаварот на Римокатоличката црква Папата Франциск

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова во рамки на посетата на Светиот Престол по повод манифестацијата „Македонија во чест на Свети Кирил“,…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Претседателката во посета на Италија и Светиот Престол по повод „Македонија во чест на Св. Кирил“

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова од денеска престојува и ја предводи државно-црковната делегација во посета на Италијанската Република и Светиот Престол…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми

Прва дестинација на Давкова ќе биде Ватикан на 24. мај за Светите Кирил и Методиј

Претседателката Гордана Силјановска Давкова, првата официјална посета во странство ќе ја оствари во Ватикан и во Рим, каде што ќе…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Џафери ја предводи државно-црковната делегација во Рим и Ватикан за чествување на Св. Кирил и Методиј

  Претседателот на Собранието Талат Џафери, од 23 до 25 мај ќе оствари посета на Италијанската Република и Светата Столица…

Повеќе
Categories: Вести, Свет, Ударни вести

Кремљ ја поздравуви понудата на Ватикан за посредување

  Кремљ денеска соопшти дека ја поздравува понудата на Ватикан за обезбедување платформа за преговори за решавање на украинскиот конфликт,…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Взаемното пријателство со Ватикан е преку заедничко историско, културно и религиско наследство

  Премиерот Димитар Ковачевски ја предводи државно-црковната делегација на аудиенцијата кај Папата Франциск, Светиот Отец на Римокатоличката Црква во Ватикан.…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Ковачевски на средбата со Папата Франциск во Ватикан

  Премиерот Ковачевски во придружба на ќерката Тамара Ковачевска и делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, којашто е во…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Топ теми, Ударни вести

Ковачевски во чест на Денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј во Ватикан

  Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски придружуван од ќерката Тамара Ковачевска на 23 и 24 мај…

Повеќе