Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Почина легендата Мето Јовановски – глумец над глумците

  Денеска на 77-годишна возраст почина еден од најголемите македонски актери Мето Јовановски. Мето Јовановски, роден беше 1946 год во…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Распишан е конкурс за доделување на државната награда „Мето Јовановски“ 2023

  Одборот за доделување на државната награда „Мето Јовановски“, денеска (7 ноември, 2023) распиша конкурс за доделување на државната награда…

Повеќе
Categories: Алтернатива, Вести, Македонија, Музика и Филм, Настани, Ударни вести

Мето Јовановски ја доби наградата „Златен чадор“ за животно дело на фестивалот во Измир

  На свеченото отворање на осмото издание на Балкан панорама филм фестивал во Измир, Турција на македонскиот актер Мето Јовановски, кој…

Повеќе