Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Автокефалноста на МПЦ – ОА е историска вест и автентичен дел на македонскиот идентитет

  Премиерот Димитар Ковачевски, упати честитка по повод автокефалноста на Македонската православна црква. „Голем е денешниот ден, историски, кога ги чествуваме Светите браќа Кирил и Методиј, да ја добиеме и автокефалноста на нашата црква како рамноправна со другите и како признание за нејзиното наследство во духовната величина на древната Охридска Архиепископија, и како автентичен дел […]