Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Османи: Ние вчера во Слупчане бевме гости и ништо не е спорно

  Запрашан за вчерашното свечено отворање на споменикот на УЧК во Слупчане, министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска на прес конференција даде само краток коментар. „Вчерашното случување во Липково не беше партиска активност. Јас сум информиран дека општинските власти ги имаат запазено сите процедури за тоа спомен обележје. Ние бевме гости кај градоначалникот и […]

Вести Изјави Македонија

(ВИДЕО) ДИК: Излезноста до 10 часот – 6,08 проценти

Државната изборна комисија на својата прва прес конференција објави дека до 10 часот излезноста на гласачките места е 6,08%. Најголем одзив е регистриран во Прилеп, 11 отсто, додека најнизок во Боговиње и Липково, каде што излезот е помал од еден процент.