Алтернатива Вести Македонија Настани

Македонски филмови на Меѓународниот “Софија филм фест 2023”

  Од 16 до 31 март во Софија ќе се одржи Меѓународниот филмски фестивал „Софија филм фест 2023“ под мотото „Поврзете се повторно“. Како што информираат од Културно-информативниот центар на Република Северна Македонија во Софија, во рамките на програмата на годинашниот „Софија филм фест“ ќе бидат прикажани и филмовите: „Пред дождот“, „Прашина“, „Бикини мун“, „Мајки“, […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Кинотека ја одбележува 70-годишнината од првиот македонски игран филм ФРОСИНА

  Кинотеката на Северна Македонија деновиве ја одбележува 70-годишнината од првиот македонски игран филм – ФРОСИНА, снимен во далечната 1952 година, во режија на Војислав Нановиќ, а во продукција на тогашниот државен филмски продуцент „Вардар филм“. ФРОСИНА (1952) на Војислав Нановиќ и МИРНО ЛЕТО (1961) на Димитрие Османли – минатата година беа дигитално реставрирани во […]