Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Кабинет на Макрон: Употребата на придавката “северномакедонци” е ненамерна грешка

  Шефот на дипломатијата Бујар Османи денеска оствари телефонски разговор со Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон, од каде доби уверување дека при употребата на придавката за граѓаните на Северна Македонија е направена ненамерна грешка, информираат од Министерството за надворешни работи. Според МНР, при разговорот на Османи му е потврден официјалниот став на Франција за […]