Вести Македонија Ударни вести

Пронајдено е одземеното бебе пред маркет во ГТЦ

  Полициски службеници од СВР Скопје ја лишија од слобода С.С. од Скопје, набрзо по добиена пријава околу 11.30 часот дека одземала бебе од Ѓ.М., која, спореед пријавеното, бебето го оставила пред маркет во Градски трговски центар во Скопје. Детето и С.С. се пронајдени на територија на Ѓорче Петров и С.С. е приведена во полициска […]

Вести Македонија Ударни вести

Санкционирани 164 возачи во Скопје, 94 за брзо возење

  Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.   На територија на град Скопје изречени се вкупно 164 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 94 санкции, 10 мерки за возење без возачка дозвола, шест санкции за прекршоци што ги прават возачите […]

Вести Македонија

Санкционирани 125 пијани возачи во текот на изминатата вечер

  Во текот на изминатата вечер (06/07.08.2022) во периодот од 22.00 до 04.00 часот спроведена е засилена акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваат возила под дејство на алкохол на територијата на Република Северна Македонија, при што санкционирани се 125 возачи. Од нив 19 на територија на СВР Битола, 18 на територија на СВР […]

Вести Македонија Ударни вести

Со ноќен радар за 5 часа санкционирани 201 возачи за брзо возење

  Во текот на изминатата вечер, во периодот од 21.00 до 02.00 часот Министерството за внатрешни работи со посебно опремен радар за снимање во ноќни услови, спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 201 возач. Од […]

Вести Македонија

Санкционирани 427 возачи на мотоцикли – 24 мотоцикли одземени

  Во периодот од 18.07.2022 до 24.07.2022 спроведена е засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на прекршоци што ги прават возачите на мотоцикли, при што санкционирани се 427 возачи. Од нив, 282 возачи не користеле заштитна кацига за време на возење, 77 возеле без возачка дозвола, 24 мотоцикли се одземени […]

Вести Македонија Ударни вести

Во КПД Прилеп пронајдени ножеви и други забранети предмети

  Денеска полициски службеници од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, Одделот за криминалистичка полиција, Одделот за специјални полициски операции – Единица за брзо распоредување, во координација со Управата за извршување на санкции, спроведоа координирана полициска акција во Казнено-поправниот дом Прилеп. Притоа, извршени се претреси во Казнено-поправниот дом Прилеп, со цел пронаоѓање недозволиви […]

Вести Македонија

Санкционирани 395 возачи за брзо возење

  Во текот на вчерашниот ден Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на цела држава, за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 395 возачи. Од нив 15 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а едно […]

Вести Македонија

Со ноќен радар санкционирани 126 возачи за брзо возење

  Во текот на изминатата вечер (17.07.2022) во периодот од 21.00 до 24.00 часот Министерството за внатрешни работи со посебно опремен радар за снимање во ноќни услови, спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 126 возачи. […]

Вести Македонија Ударни вести

Затворена фабрика за производство на канабис за медицински цели во Струга

  На 15.07.2022 од страна на полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи во координација со Комисијата за исполнување на условите за производство на канабис за медицински цели и за одобренија за одгледување на канабис за медицински цели при Министерството за здравство и во заедничка […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Уапсено лицето кое фрли молотов коктел кон Собранието и уште 3 лица

  Тројца полициски службеници се повредени, а пет лица се приведени за време на вчерашниот јавен собир на подрачјето на СВР Скопје, кој се одржа во периодот од 19.00 часот пред Владата на Република Северна Македонија, продолжи пред Министерството за надворешни работи и заврши пред Собранието на Република Северна Македонија околу 22.30 часот.   Двајца […]