Вести Македонија

Санкционирани 299 возачи за брзо возење

  Во текот на вчерашниот ден Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на РС Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 299 возачи.   Од нив 13 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволената брзина, […]

Вести Македонија

Санкционирани 253 возачи за брзо возење

  Во текот на вчерашниот ден Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата надржавата, за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 253 возачи.   Од нив 10 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а две возила се […]

Вести Македонија Ударни вести

Санкционирани 245 возачи за брзо возење

  Во текот на вчерашниот ден (27.12.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 245 возачи. Од нив 18 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, […]

Вести Македонија Ударни вести

Сузбиена организирана криминална група за криумчарење мигранти

  Денеска од страна на Националната единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе, при Сектор за криминалистички истраги, Оддел за сузбивање на организиран и сериозен криминал, во содејство со Одделот за специјални и посебни операции, СВР Скопје, под раководство на Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, […]

Вести Македонија

Санкционирани 145 возачи во Скопје за брзо возење

  Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територија на град Скопје изречени се вкупно 145 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволеното 40 санкции, 13 мерки за возење без возачка дозвола, осум санкции за возење под дејство на алкохол.  Изречени се […]

Вести Македонија Ударни вести

Пресечен меѓународен канал за транспорт на дрога вредна околу 250.000 евра

  На 01.10.2022 од страна на Единицата за недозволена трговија со дрога, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи при Одделот за криминалистичка полиција во координација со СВР Велес и Царинската управа, пресечен е меѓународен транспорт на наркотични дроги и запленети се околу 67 килограми марихуана, со проценета вредност од околу 250.000 […]

Вести Македонија

Санкционирани 442 возачи за брзо возење

  Во текот на вчерашниот ден (30.10.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 442 возачи. Од нив 45 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, […]

Вести Македонија

Санкционирани 184 возачи за брзо возење

  Во текот на вчерашниот ден (20.10.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 184 возачи. Од нив осум возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, […]

Вести Македонија Ударни вести

Од 30 автобуси што вршат превоз на ученици, 23 упатени на вонреден технички преглед

   МВР спроведе акциска контрола на возила што вршат јавен превоз на ученици, за зголемување на безбедноста на учениците од дома до училиште и од училиште кон дома. При контролата констатирани се 30 прекршоци. Од нив 23 возила се упатени на вонреден технички преглед, исклучени од сообраќај се пет возила кои вршат јавен превоз. Изречени […]

Вести Македонија

Во Скопје санкционирани 175 возачи – 42 под дејство на алкохол

  Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (15.10.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.  На територија на град Скопје изречени се вкупно 175 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 28 санкции, 42 мерки возење под дејство на алкохол, 15 санкции за возење без возачка дозвола.   Изречени […]