Вести Македонија Ударни вести

ОЈО поднесе обвинение за насилство сторено од омраза кон лице од ЛГБТ заедницата

  Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна постапка, поднесе Обвинителен предлог против 33 годишен скопјанец, кој се товари за кривично дело – Насилство согласно член 386 став 5 во врска со став 3 и став 1 од Кривичниот законик. На 29.06.2019 година, обвинетиот во група со повеќе други засега неидентификувани лица, извршиле малтретирање, грубо […]

Вести Македонија Ударни вести

Скопјанец осомничен за повеќекратно насилство – одредена мерка притвор

  Основното јавно обвинителство Скопје, донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 20-годишен скопјанец за кого постои основано сомнение дека сторил продолжено кривично дело –  Насилство од член 386 став 6 во врска со став 3 и став 1 и во врска со член 45 од Кривичниот законик. На 9 септември, пред средно училиште и […]

Вести Македонија

Приведен уште еден насилник кој на протест физички нападна полициски службеници

  На 14.07.2022 полициски службеници од Единицата за насилен криминал – Одделение за насилен криминал во содејство со Единицата за интервентна полиција, двете при СВР Скопје, лишен од слобода е Р.Р.(37) од Скопје. На 05.07.2022 околу 21.00 часот, за време на одржување на ненајавен јавен сoбир на граѓани организиран преку социјални мрежи, Р.Р. фрлал со […]