Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски: Денес ги започнуваме преговорите за членство во ЕУ – овој ден е историски

  Со одржувањето на првата меѓувладина конференција денеска во Советот на Европска Унија во Брисел, на која учествуваше владина делегација предводена од претседателот на Владата Димитар Ковачевски, Република Северна Македонија ги отвори преговорите за полноправно членство во Европската Унија. На овој историски важен настан со кој започнува ново поглавје за државата на патот кон ЕУ […]