Вести Македонија Ударни вести

Брошура на НБРМ за безбедност при користење дигитални финансиски услуги

  Дигитализацијата носи многу погодности, но исто така и закани поврзани со кибербезбедноста. Сведоци сме дека насекаде во светот има случаи на измами поврзани со користењето дигитални услуги, токму затоа важно е граѓаните при користењето на алатките за онлајн финансиски производи и услуги, да знаат како да ги заштитат своите податоци, а со тоа и […]

Вести Македонија Ударни вести

МВР: Не наседнувајте на лажни електронски пораки во име на директорот на БЈБ

  Деновиве во МВР пристигнаа пријави од граѓани за добиенa електронска порака наводно во име на директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски, во наводна соработка со Европол, во која во вид на некакво барање за судско појаснување, примачот на пораката се известува дека е предмет на наводни правни постапки за низа измислени кривични […]

Вести Македонија Ударни вести

Кривична против две лица за злоупотреба на лични податоци и измама при добивање кредит

  Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против А.Б.(46) и З.З.(56), двајцата од Скопје, поради постоење основано сомнение за сторени кривични дела „злоупотреба на лични податоци“ и „измама при добивање кредит и друга погодност“, казниви по чл.149 и по чл.249 од Кривичниот законик. Имено, првопријавениот А.Б. на 20.08.2021 побарал […]

Вести Македонија

Кривични пријави за вработени во СВР Велес и СВР Битола за измама

  СВР Велес до ОЈО Велес поднесе кривична пријава против О.К. (41) од Велес, вработен во СВР Велес, и Н.К. (46) од Битола, вработен во СВР Битола, поради основано сомнение дека првопријавениот е сторител на кривично дело „измама“, казниво по член 247 од Кривичниот законик, кое го сторил на тој начин што со намера да […]

Вести Македонија Ударни вести

Не наседнувајте на лажни електронски пораки во име на МВР, тоа е измама во меѓународни рамки

  Деновиве во МВР пристигнаа пријави од граѓани за добиенa електронска порака, наводно во име на министерот за внатрешни работи, во соработка со полициската канцеларија на Европол, во која во вид на повик за појавување во суд од страна на Сектор за прекршоци, во која примачот на пораката се известува дека е предмет на наводни […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ОЈО поднесе обвинение против Жан Митрев за измама на пациенти

  По спроведена претходна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје денеска до Основниот кривичен суд Скопје поднесе – Обвинителен акт против едно физичко лице и Обвинителен предлог против правно лице кои се товарат за продолжено кривично дело – Измама од член 247 од Кривичниот законик. Во текот на постапката првично оформена по допрен […]

Вести Македонија Ударни вести

Кривична пријава за он-лајн продажба и измама на купувачи

  Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против О.И.(32) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „измамување на купувачи” по член 248 од Кривичниот законик. Пријавениот, во текот на 2021 година, на социјалната мрежа Фејсбук креирал профил за продажба на производи и со намера да […]

Вести Македонија Ударни вести

Бугарски државјани осомничени за измама во Скопје

  Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против маж и жена, државјани на Република Бугарија за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Измама од член 247 став 3 во врска со став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Двајцата соизвршители, со намера за себе да прибават […]

Вести Македонија

Обвиненија за измами и злоупотреби при регистрација на увезени автомобили во Скопје

  Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен акт против две лица, од кои едното се товари за кривично дело – Измама од член 247 став 4 во врска со став 1 и за продолжено кривично дело – Фалсификување исправа од член 378 став 3 и став 1, додека другото лице е обвинето […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Одземен пасошот на Жан Митрев заради постапка за измама на пациенти

  По утврдување на определени околности во текот на предистражната постапка, Основното јавно обвинителство Скопје денеска донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Измама од член 247 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, во периодот од април 2020 […]