Вести Македонија Ударни вести

“РЕКЕТ”: Кичеец ја призна вината, Катица и Боки не чувствуваат вина

  На денешното судење обвинетиот Зоран Милевски-Кичеец призна вина, а Катица Јанева  и Бојан Јовановски изјавија дека не се чувствуваат виновни. Полномошникот на Јордан Камчев рече дека Камчев се приклучува кон обвинението и бара оштета од 1,5 милиони евра. Судот на почетокот на рочиштето не ги прифати предлозите на одбраната за издвојување на аудио доказите […]

Вести Изјави

Кирацовски: Камчев, Кичеец, Катица немаат врска со мене, ниту ги знам, ниту сакам да ги запознам

Ја извршив својата граѓанска должност и ги споделив сите информации за одредени настани за кои јас располагам. Се надевам дека од денес ќе завршат лажните вести, инсинуациите, манипулациите коишто реално нанесоа штета на самата истрага, претпоставувам, и на недолжни луѓе. Се надевам дека од денеска ќе преовладуваат само фактите, аргументите и вистината, рече пратеникот на […]

Вести Изјави

Жбогар: „Рекет“ стана риалити шоу, судството има поддршка за брзо процесирање на случајот

– Судскиот процес за кој сведочиме деновиве беше трансформиран од политиката и од некои домашни и странски медиуми во риалити шоу. Тие се обидоа да му ја преземат улогата на судството, да ја играат улогата на „поголемиот брат“, диктирајќи ги играчите внатре, во куќата, што е судството. Лажните вести и доведувањето во прашање на се […]

Вести Македонија

Советот на јавни обвинители утре ќе заседава за разрешување на Јанева

Советот на јавни обвинители утре во 11 часот ќе одржи седница на која треба да ја започне постапка за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева откако таа беше приведена поради злоупотреба на службената положба и овластување во случајот „Рекет“. Седницата на Советот ќе биде затворена за јавноста. Претхоно од Јавното обвинителство за гонење организиран […]

Вести Македонија

Боки 13 и Кичеец добија нови 30 дена притвор

Обвинителството побара, а судот донесе решение и го прифати барањето за нови 30 дена притвор за Бојан Јовановски Боки 13 и Зоран Милески Кичеец кои се осомничени во случајот „Рекет“. Тие се товарат за примање награда за противзаконито влијание, а Боки и за перење пари. Истрагата за случајот е во тек и се очекува дали […]