Вести Македонија Топ теми Ударни вести

МНР одбележа 30 години од воспоставување дипломатски односи со дваесетина земји

  Во текот на 2023-тата година Република Северна Македонија одбележа значајни јубилеи во надворешно-политичкиот план, односно наполни 30 години од воспоставување на дипломатски односи со дваесетина земји од различни региони во светот. За оваа прилика, амбасадите на Северна Македонија одржаа бројни пригодни настани. 30 години од воспоставување дипломатски односи меѓу Северна Македонија и Албанија На […]

Вести Македонија Ударни вести

30-годишнина од воспоставувањето на дипломатските односи со Франција

  Претседателот Стево Пендаровски се обрати на приемот, што по повод 30-годишнината од воспоставувањето на дипломатските односи меѓу РС Македонија и Француската Република, се одржа вчеравечер во Скопје. Претседателот Пендаровски оцени дека воспоставувањето на дипломатските односи, во време на исклучителни политички и безбедносни турбуленции, беше дополнителна потврда за дефинитивното етаблирање на нашата држава во меѓународното […]

Вести Македонија Ударни вести

Дипломатски односи на РС Македонија и Јужна Африка во рамки на ОН

  Северна Македонија и Јужна Африка воспоставија дипломатски односи во рамки на Генералното Собрание на ОН, во Њујорк, објави министерот Бујар Османи.         “Потврда за нашите заложби за градење пријателски односи и партнерства и со географски оддалечените земји.   Новото поглавје во билатералните односи меѓу двете земји нуди дополнителни можности за развој […]

Вести Свет Ударни вести

Албанија ги прекина дипломатските односи со Иран

  Албанската Влада одлучи да ги прекине дипломатските односи со Иран по кибернападите кои беа насочени кон веб-страниците на албанската влада во јули годинава. Одлуката е донесена денеска на владината седница, а ја соопшти премиерот, Еди Рама, пренесува МИА. Преку видео порака на Фејсбук премиерот објави дека и покрај тоа што нападот бил сериозен, не […]

Вести Македонија Ударни вести

МНР: 30-годишнина од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу РС Македонија и Турција

  Денес, ја прославуваме 30-годишнината од воспоставувањето на дипломатски односи меѓу Северна Македонија и Турција. Длабоко вкоренетите историски, културни и човечки врски на нашите народи ги прават нашите односи исклучителни. Нашите односи, базирани на цврсти основи, продолжуваат да се развиваат во сите области. Ќе ја зајакнеме нашата соработка со разбирање кое води сметка за стабилноста, […]