Вести Македонија

Кривична пријава за полицаец кој примил поткуп

  Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР, до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, поднесе кривична пријава против Д.М., полициски службеник во Полициското одделение за безбедност на патниот сообраќај Пробиштип при СВР Штип. На 19.02.2024 при вршење сообраќајна контрола кај наплатна станица Кадрифаково, пријавениот побарал и […]

Вести Македонија

Лишен од слобода вработен во Државен пазарен испекторат за примање поткуп

  Вчера, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш – Отсек за економски криминал, го лишија од слобода К.Ѓ. (33) од село Подареш, радовишко, вработен во Државен пазарен инспекторат, Одделение за инспекциски надзор Струмица со градовите Гевгелија, Валандово и Радовиш, поради сомнение за сторено продолжено кривично дело „примање поткуп“ по член 357, а во […]

Вести Македонија Ударни вести

Приведено лице од Бугарија за давање поткуп

  На 10 август, околу 14 часот во Скопје, полициски службеници од ПС Кисела Вода го привеле Б.Е.Г. (60) од Петрич, Република Бугарија поради сторено кривично дело „давање поткуп“ по чл.358 од КЗ. Имено, Б.Е.Г. бил сопрен од полициските службеници откако сторил сообраќаен прекршок односно со товарно моторно возило „ивеко“ поминал на црвено светло на […]

Вести Македонија

Кривична против службено лице од Тетово за примање поткуп

  Единицата за корупција при Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал (ОСОСК) денеска (24.06.2023) до Основно јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против А.Џ.(46) од Тетово, за сторено кривично дело „примање поткуп“, предвидено и казниво по чл.357 од Кривичниот законик. Имено, вработена како професионален војник во Министерство за одбрана, против која на 19.05.2023 […]

Вести Македонија Ударни вести

Кривична пријава против полициска службеничка за примање поткуп

  Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција- Специјализирано одделение за гонење на кривични дела сторени од лица со полициски овластувања поднесе кривична пријава против С.А., полициска службеничка во Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Богородица при Регионалниот […]

Вести Македонија Ударни вести

Кривична пријава за примање поткуп од 400 евра за неодредување на мерка притвор

  Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против И.М. од Тетово, вработен во СВР Тетово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „примање поткуп“ по член 357 од Кривичниот законик. На […]