Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски: Да ни е вечна македонската република!

  Претседателот Стево Пендаровски упати честитка до граѓаните по повод 8 Септември, Денот на независноста на Република Северна Македонија. “Пред точно 32 години, ги паметиме зборовите на првиот претседател Киро Глигоров: „да ви ја честитам на сите слободна, суверена и самостојна Македонија”.  Низ годините бележевме и успеси и неуспеси, некои од нив се случија токму на денот […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Пендаровски одликуваше македонски спортисти по повод Денот на независноста

  Претседателот Стево Пендаровски по повод 8 Септември – Денот на независноста на Република Северна Македонија, на свечена церемонија ги одликуваше македонските спортисти Оливера Наковска – Бикова, Бранимир Јовановски, Шабан Трстена и Дејан Георгиевски со високото државно признание Орден „8 Септември“.     “На 8 Септември 1991 година, користејќи го сувереното право на самоопределување, прогласивме […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Го славиме 8 Септември – Денот на независноста под мотото „Обединети во слободата“

  По повод 8 Септември – Денот на независноста на Република Северна Македонија во организација на Владата на Република Северна Македонија, под мотото: „Обединети во слободата“ ќе бидат одржани повеќе свечени и културни активности во целата држава. Чествувањето на денот, кога ја славиме сувереноста, независноста и самостојноста на нашата држава и македонскиот народ ќе започне […]

Вести Македонија Ударни вести

Почесна артилериска стрелба по повод Денот на независноста

  Припадници на единицата на артилерискиот баталјон на Армијата по повод Денот на независноста – 8 Септември, денеска од касарната „Илинден“ во Скопје ќе извршат почесна артилериска стрелба со истрелување на 10 плотуни од шест артилериски орудија. Претходно, како што најавија од Министерството за одбрана, ќе биде извршена и пробна артилериска стрелба со по еден […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Чествување на Денот на независноста – 8 Септември: „Обединети во слободата“

  Во организација на Владата на Република Северна Македонија, по повод чествувањето на големиот празник, 8 Септември – Денот на независноста, под мотото: „Обединети во слободата“ ќе бидат одржани повеќе свечени и културни активности во целата држава. Централната свечена прослава, кога ја славиме сувереноста, независноста и самостојноста на нашата држава и македонскиот народ ќе се […]