Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Претседателот Пендаровски и сопругата присуствуваа на погребот на Кралицата Елизабета Втора

  Претседателот Стево Пендаровски, придружуван од сопругата, Елизабета Ѓоргиевска, денеска во Вестминстерската опатија во Лондон присуствуваше на Државната погребна служба на Нејзиното Величество Кралицата Елизабета Втора.     По службата, претседателот Пендаровски присуствуваше на приемот што го приреди Секретарот за надворешни работи, Комонвелт и развој на Обединетото Кралство, Џејмс Клеверли.     Вчера, претседателот Пендаровски […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Претседателот Пендаровски со сопругата ќе присустуваат на погребот на кралицата Елизабета Втора

  Претседателот Стево Пендаровски со сопругата Елизабета Ѓоргиевска ќе присуствуваат на државниот погреб на Кралицата Елизабета Втора, што ќе се одржи на 19 септември 2022 година (понеделник) во Лондон, соопштија денеска од неговиот кабинет. Според протоколот, Пендаровски со сопругата ќе бидат единствените македонски претставници на погребот на британската кралица. Светските лидери, вклучително и американскиот претседател […]