Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски-Мицотакис: На среден и долг рок работиме на енергетска независност

  Премиерот Димитар Ковачевски во Атина, Грција, оствари тет-а-тет средба со премиерот на Грција, Киријакос Мицотакис. На средбата во рамки на работната посета на Ковачевски во Атина, премиерите разговараа за последиците од енергетската криза во светски рамки и енормниот раст на цените на електричната енергија.     Ковачевски и Мицотакис дискутираа за состојбите и предизвиците […]

Вести Македонија Ударни вести

Премиерот Ковачевски на средба со Мицотакис

  Денеска, премиерот Димитар Ковачевски, заедно со министерот за економија Крешник Бектеши, со директорите на ЕСМ Васко Ковачевски и на МЕПСО Орган Муртезани, како и со претставници од ресорите економија и енергетика, е во работна посета на Грција, со цел справување со последиците од светската енергетска криза. Во рамки на еднодневната посета предвидено е премиерот […]