Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Османи: Името на клубот го сметам за провокација и е на штета на македонските Бугари

  Министерот Бујар Османи на денешниот брифинг со новинарите изјави дека отворањето на клуб во Охрид кој го носи името на цар Борис Трети е на штета на бугарската заедница во земјава бидејќи претставува провокација. “Името е избрано такво, цар Борис, но мислам дека не е во духот на втората точка од конвенцијата, зашто не […]

Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Спасовски: Македонија е родена на придобивките на НОБ, преку нив ја чуваме државата

  Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски запрашан за случувањата околу протестите во врска со отворањето на бугарскиот клуб Цар Борис Трети во Охрид, во интервју за МАКФАКС студио, информираше дека протестот заврши без посебни нарушувања на јавниот ред и мир, а наспроти шпекулациите, немало никакви обиди за судир со полицијата. „Јас го разбирам протестот […]