Вести Свет Топ теми Ударни вести

Убиен главниот диригент на театарот во Херсон, не сакал да учествува на концерт

  Руски војници го застрелале во неговиот дом главниот диригент на Херсонскиот музичко-драмски театар Јуриј Керпатенко, откако тој одбил да учествува на концерт во окупираниот Херсон, соопшти украинското Министерство за култура, а пренесе весникот Гардијан. Диригентот Јуриј Керпатенко одбил да учествува на концертот на 1 октомври и да диригира со камерниот оркестар Гилеја. Од украинското Министерство […]