Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ковачевски за „BBC“: Обезбедивме почеток на преговори со ЕУ со потврден чист македонски јазик и идентитет

  Премиерот Димитар Ковачевски во интервјуто за „HardTalk“ на „BBC“ истакна дека за стартот на преговорите со Европската Унија постигнавме неколку клучни цели.     „Ако сакате да бидете лидер, мора да носите тешки одлуки. Во овие преговори ние имавме неколку цели и ги постигнавме. Прво: чист македонски јазик во ЕУ. Второ: чист македонски идентитет, […]