Вести Македонија Ударни вести

ОЈО поднесе обвинение за насилство сторено од омраза кон лице од ЛГБТ заедницата

  Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна постапка, поднесе Обвинителен предлог против 33 годишен скопјанец, кој се товари за кривично дело – Насилство согласно член 386 став 5 во врска со став 3 и став 1 од Кривичниот законик. На 29.06.2019 година, обвинетиот во група со повеќе други засега неидентификувани лица, извршиле малтретирање, грубо […]