Вести Македонија Ударни вести

Укината Одлуката на ДУП-от во Карпош – Нема да се гради бензинска пумпа

  Уставниот суд на денешната седница одлучи да ја укине Одлуката за донесување на Детален урбанистички план за градска четврт 3 04 блок 04.05 на Општина Карпош.  Од утврдената фактичка состојба и обемната документација која се анализираше, Судот утврди дека  ДУП-от е неусогласен со ГУП-от бидејќи се предвидува изградба на бензинска пумпа која е објект […]

Вести Македонија

Традиционална крводарителска акција во Карпош

  Во организација на Црвениот Крст – Карпош, Институтот за трансфузиона медицина, со поддршка на Општина Карпош, денеска во рамки на спортската сала на ООУ „Лазо Трповски“, почитувајќи ги ковид протоколите  се одржа еднодневна крводарителска акција која се реализира по повод претстојниот роденден на локалната самоуправа (3. ноември).     Солидарните граѓани ќе имаат можност […]

Вести Македонија Ударни вести

Лажна дојава за бомба го евакуираше „Сити мол“

Лажна била дојавата за бомба, поради која денеска неколку часа беше затворен трговскиот центар „Скопје сити мол“. Од Министерството за внатрешни работи за МИА потврдија дека дојавата била лажна, но оти се уште се трага по лицето кое пријавило дека има бомба во трговскиот центар. Поладнево беше извршена евакуација во Трговскиот центар „Скопје сити мол“ […]

Вести Македонија Ударни вести

КАМПАЊА: “ФРЛАЈ ПАМЕТНО ЗА ЧИСТ КАРПОШ”

  Градоначалникот на Општина Карпош, Стефан Богоев и директорот на ЈП КХС, Абдусамед Шабани, денеска беа во обиколка на Центарот за селекција на отпад, кој се наоѓа во Карпош 3, долж бул. „Илинден“, (позади бензинската пумпа „Макпетрол“).     На оваа локација, граѓаните можат да го донесат и да се ослободат од кабастиот отпад (застарен […]