Вести Македонија Ударни вести

Османи-Ауреску: ЕУ членството е најдобра гаранција за растечките закани

  Министерот за надворешни работи Бујар Османи денес оствари телефонски разговор со својот хомолог од Романија, министерот за надворешни работи, Богдан Ауреску. Во фокусот на разговорот беа билатералните односи и соработка меѓу двете држави, пристапниот процес за членство на Северна Македонија во ЕУ и романската поддршка во тој контекст. „Романија во континуитет дава цврста поддршка […]