Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

Новинарски протест: Солидарно до поголеми права за медиумските работници

  Навредата кон новинарите е потценување на граѓаните“, „Работиме за граѓаните, не за политичарите“, „Ако ја ограничите нашата слобода, ја загрозувате вашата“, „Без локални медиуми вистината не е целосна“, се дел од пораките кои денеска новинарите и снимателите ги испратија од пред Владата и Собранието.     На денот кога се одбележуваат 77 години од […]

Вести Македонија Ударни вести

Утре посебен режим на сообраќај поради новинарскиот марш

  Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека утре (17.02.2023), со почеток во 10.30 часот, поради најавен новинарски протестен марш, Единицата за безбедност на патниот сообраќај при СВР Скопје ќе преземе мерки за посебен режим на сообраќајот во централното градско подрачје. Рутата на движење на новинарскиот марш ќе биде од пред зградата на Владата […]