Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Обвинение за промовирање насилство врз жени преку компјутерски систем

  Основното јавно обвинителство Скопје пред надлежниот суд поднесе Обвинителен предлог против две лица за кривично дело – Ширење расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем од член 394-г став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик. Двајцата обвинети преку компјутерски систем, ширеле расистичка и ксенофобична репрезентација на идеја која промовира […]

Вести Македонија Став Топ теми Ударни вести

Хелсиншки комитет: На оваа култура мора да и се стави крај

  Неодамна објавеното интервју од јутјуберот Стефан Лазаров, каде неговиот гостин Латас споделува дека тој и неколку другари на 15 годишна возраст злоставувале и силувале девојка е колективен, општествен пораз и реален приказ за тоа како ги третираме жените жртви на насилство.   Во видеото, кое веќе има над 50 илјади прегледи, за двајцата соговорници […]