Вести Свет Ударни вести

Протестите во Грција по железничката несреќа продолжуваат

  Илјадници студенти излегоа на улиците во повеќе грчки градови, а некои демонстранти во Атина се судрија со полицијата. Протестите во Грција се интензивираа неколку дена по најсмртоносната железничка катастрофа во земјата, јавува грчкиот весник „Катимерини“. Најголемиот протест вчера се случи во централниот грчки град Лариса, недалеку од местото на несреќата, каде мирно маршираа неколку илјади луѓе. […]

Вести Свет Топ теми Ударни вести

Железничка несреќа во Грција, загинати 32 и повредени 85 лица

  Железничка несреќа се случи пред полноќ во близина на месноста Темпи кај грчкиот град Лариса, а според грчките медиуми има повредени патници. Според првичните информации во медиумите во Грција, патнички воз се судрил со товарен, неколку вагони излетале од шините, по што избил и пожар. Двата воза се судриле нешто пред полноќ, кога патнички […]