Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Ивановска од ДКСК: Веќе се анализира договорот со „Бехтел и Енка“

  ДКСК отвори предмет за проектот за изградбата на автопатите на коридорите 8 и 10д за којшто е потпишан Договор со „Бехтел и Енка“, по објавите во медиумите околу постапката на изборот на фирмите за надзор, а предмет по допрен глас отвори и Јавното обвинителство. “Договорот со американско-турскиот конзорциум „Бехтел и Енка“ го добивме и […]

Вести Изјави Македонија Став Ударни вести

Ќе се бара изговор пратениците да не го добијат Договорот со „Бехтел и Енка“

  Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски на својот ФБ профил, обвинува дека владејачкото мнозинство се обидува да најде изговори за пратениците да не го добијат договорот за изградбата на Коридорите 8 и 10д кои Владата ги потпиша со американско-турскиот конзорциум „Бехтел и Енка“. Пратениците од опозицијата бараат да го добијат Договорот со „Бехтел и Енка“, […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

ДС: Груби за предизборна корупција формира ново министерство за проектот „Бехтел и Енка“

  Со огласот на Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП) за вработување на 30-тина лица во новоформираната Проектна единица за спроведување на договорот за изградба на автопатите на коридорите 8 и 10 д, очигледно е дека Артан Груби формира ново министерство, кое за предизборни цели ќе располага со огромни средства за корупција. Станува јасно дека […]