Вести Македонија Топ теми Ударни вести

ОЈО: Ексхумација и обдукција за утврдување на причините за смртта на пациент од Берово

  Основното јавно обвинителство Штип, по објавени информации на социјалните мрежи и во медиумите, оформи предмет по допрен глас со цел да ги утврди причините за смртта на пациент од Берово кој бил третиран во ЈЗУ Клиничка болница Штип. Надлежниот јавен обвинител издаде повеќе наредби до МВР-СВР Штип и до ОВР Берово со цел да […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Единствената пациентка позитивна на корона вирус е во добра здравствена состојба

Во моментов, единствената пациентка позитивна на корона вирус е во добра здравствена состојба и се лекува во одделот за изолација на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби. Останатите патници во комбето и лицата со кои тие оствариле непосреден контакт, засега, остануваат во домашна изолација, под постојан надзор на Министерството за внатрешни работи. Вчерашните резултати […]

Вести Македонија Ударни вести

МИНИСТЕРОТ ФИЛИПЧЕ: И ВТОРИОТ ТЕСТИРАН ПАЦИЕНТ, НЕГАТИВЕН НА КОРОНА ВИРУС

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, во изјавата за медиуми истакна дека и вториот пациент е негативен на корона вирус. Се работи за лице кое по 6 дена престој во Дубаи пристигнало со лет во Скопје. Пациентот има инфлуенца тип Б. „Упатувам апел сите да се придржуваат до официјалните информации коишто ќе произлезат од […]