Вести Изјави Македонија Ударни вести

Симовски: Резултатите од пописот ќе бидат објавени на 30 март

  Kонечните резултати од Пописот ќе бидат објавени на 30 март, соопшти директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски. – На Пописот секој граѓанин имаше право да се попише како што смета. Илузија е да се очекува да има раст на населението кога има пораст на емиграција. Според него, демографската стратегија пред 16 години […]

Вести Македонија Ударни вести

Скопје и 43 општини избраа градоначалници во вториот круг

  Државната изборна комисија вчеравечер ги соопшти првичните неофицијални резултати од вториот круг од локалните избори според кои Скопје и 43 општини во земјава добија градоначалници. Конечните резултати, како што најави претседателот на ДИК Александар Даштески, ќе бидат објавени денеска. Согласно објавените првични податоци ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ во вториот круг од Локалните […]

Вести Македонија

Алкалоид – резултати од работењето за периодот јануари – декември 2019 година

„Алкалоид“ со раст на консолидираните продажби од 13%, раст на консолидираната нето добивка од 18%, инвестиции во износ од над 1 милијарда денари и 218 нови вработувања во периодот јануари – декември 2019-та  Приходи од продажби Според единечниот Биланс на успех, во периодот јануари – декември 2019 година, продажбите достигнуваат 8.428.009.344 денари, што е за […]