Вести Изјави Македонија Ударни вести

Меџити: За кратко време ќе имаме повеќе од 10 лека ставени на позитивната листа

  Министерот за здравство д-р Фатмир Меџити, во утринското интервју за „Слободен печат“ информираше дека за многу кратко време ќе имаме отприлика над 10 лека ставени на позитивната листа на лекови.   „Верувајте навистина моктрпно се работи во Министерството за здравство, во кабинетот и целото министерство. Ова е многу сензитивна точка, 15 години не е […]

Вести Македонија

Кривична за криумчарење мигранти и стероидни ампули без документација

  На 27.07.2023 во 18.30 часот на Граничен премин „Деве Баир“, полициски службеници од Отсекот за прекуграничен криминал, странци, миграции и реадмисија при Регионалниот центар за гранични работи Исток го лишиле од слобода З.В.(51) од Република Албанија, со бугарска патна исправа.   При контрола, извршена од полициските службеници со екипа од мобилната царина, во автобусот […]

Вести Македонија Ударни вести

Приведена скопјанка, одзела лекови од клиниката каде работела

  На 28.02.2023 во 13.30 часот во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје, полициски службеници од СВР Скопје ја лишиле од слобода А.О.(28) од Скопје, поради сомнение за сторено кривично дело „послужување“, казниво по член 240 од Кривичниот законик. При преглед во нејзиното возило „рено клио“ со скопски регистарски ознаки, биле пронајдени лекови во вид […]

Вести Македонија Ударни вести

Општина Карпош: Дозволите за доставувачите на храна и лекови важат и овој викенд/празник

  Како резултат на новите одлуки од Владата, а во врска со коронавирусот, Општина Карпош ги известува сите фирми кои вршат достава на храна/лекови, а кои веќе имаат добиено известувања од Општината за вршење на дејност и во полициски час, дека истите и понатаму имаат важност (во тек на работната недела после 19:00 часот и […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

“АЛКАЛОИД” донира 200.000 евра и ги намалува цените на 158 производи

      Веќе две недели компанијата „Алкалоид АД Скопје“ функционира во извонредно турбулентни услови. Се бориме за обезбедување залихи на производи кои не ни се примарна дејност, но во моментов се од суштинско значење за сите; се соочуваме со огромни логистички предизвици во услови на затворени граници, блокирани и поскапени суровини и амбалажи; секојдневно […]