Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Кривична пријава за вршење на семејно насилство

Надворешната канцеларија за криминалистички работи при ОВР Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против полицискиот службеник М.К.…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Кривична пријава за телесна повреда при вршење семејно насилство

  СВР Битола – Отсек за криминалистичка полиција поднесе кривична пријава против Џ.Р., полициски службеник во Полициската станица Битола, поради…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Народната банка со поддршка за борбата против семејното насилство

  Вработените во Народната банка организираа хуманитарна акција, преку која изразија поддршка за борбата против семејното насилство. Донацијата на вработените за…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

На Клиника почина двегодишно девојче од Кичево, таткото е осомничен дека ја претепал

  На 10.01.2024 година во 15.30 часот, на улицата „Маршал Тито“ во Кичево, полициски службеници од ОВР Кичево, од слобода…

Повеќе
Categories: Алтернатива, Вести, Македонија, Настани, Ударни вести

МТСП: „Сложувалка“ споена и во Битола

  „365 денови треба да се зборува за насилството, додека нашата „Сложувалка“ зборува овие 16 денови интензивно за сите видови…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Се изготвува мобилна апликација за прв одговор при пријава за сторено семејно насилство

  Денеска, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски учествуваше на панел дискусијата „Вклучи се, превенирај, одговори и систематизирај“ во кабинетот…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Обвинение за нанесување телесна повреда при семејно насилство

  Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна постапка, поднесе Обвинителен предлог против 25-годишниот скопјанец осомничен дека на 3 октомври,…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Притвор за скопјанец за нанесување телесна повреда при семејно насилство

  Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно лице за кривични дела – Телесна повреда по член 130 став…

Повеќе
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Жена обвинета за запуштање на двете деца и семејно насилство

  По спроведена истражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, поднесе Обвинителен акт против жителка на Гостивар со…

Повеќе