Вести Македонија Ударни вести

Германска економска делегација во работна посета на “Aлкалоид”

  Германска економска делегација, составена од претставници на Министерството за економија на СР Германија и на германски компании, од потпретседателот на групацијата „BASF Централна и Југоисточна Европа“ и од високи претставници на Aмбасадата на СР Германија во Скопје, оствари работна посета на „Алкалоид“ АД Скопје.       На средбата претставниците на германската економска делегација, […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Спорт

„Алкалоид“ официјално стана генерален спонзор на Македонската таеквондо федерација

  Спортот во „Алкалоид“ има долга историја и богата традиција. Децении наназад, компанијата помагала и помага разни ентитети на клупско, репрезентативно и индивидуално ниво во бројни спортови, како: фудбал, кошарка, ракомет, одбојка, пливање, борење, алпинизам и други.      Скоро 47 години, во рамки на компанијата функционира шаховскиот клуб „Алкалоид“ кој важи за еден од […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

„Ви благодариме од срце! 1.372.550 денари донација за „СОС Детско село“

  „Ви благодариме од срце! 460 деца и млади без родителска грижа растат во семејство благодарение на вас“ – пишува на врамениот дрес кој Ракометната федерација на Македонија го доби од организацијата „СОС Детско село“ по повод примо-предавањето на донацијата.     Вкупниот износ кој е собран од продажбата на билети за хуманитарниот ракометно музички […]

Вести Македонија Ударни вести

Ретрокалендар на „Алкалоид“ и Зоран Кардула

    Нови 12 страници за новата 2023 година, со призвук на стари, ретроелементи кои пленат со класика и со елеганција, го отсликуваат календарот на „Алкалоид“ со авторски потпис на познатиот македонски уметник, графичар и дизајнер Зоран Кардула. Инспириран од стари ретропостери и принтови кои се појавиле пред еден век, а кои до ден-денешен впечатливо […]

Вести Здравје Магазин Македонија Ударни вести

Ракот на простатата е втор најчест карцином кај мажите-прегледајте се и превенирајте

  Ракот на простатата е втор најчест карцином кај мажите во светот, па затоа во месецот на машкото здравје еден од главните акценти го ставаме врз превенцијата на ракот на простатата, болест која станува сè почеста, па оттаму и потребата погласно да се зборува за неа.   Ризикот од развој на рак на простатата се […]

Вести Македонија Ударни вести

АЛКАЛОИД со раст на консолидираните продажби од 16%, инвестиции од 13,7 милиони евра од јануари-септември 2022

  АЛКАЛОИД со раст на консолидираните продажби од 16%, инвестиции од 13,7 милиони евра и со 161 нови вработувања во земјава во периодот јануари – септември 2022 г.   Приходи од продажби   Според единечниот биланс на успех, во периодот јануари – септември 2022 година продажбите достигнуваат 8.161.698.989 денари, што е за 14% повеќе во […]

Вести Македонија Спорт Топ теми Ударни вести

Мукаетов: Како домаќини на ЕП во ракомет да покажеме дека сме сплотени и да биде светски

  Македонија за првпат ќе биде домаќин на Европското сениорско првенство за жени, кое ќе се одржи од 4 до 20 ноември. Ракометната федерација на Македонија денеска организираше прес-настан на кој покрај претседателот на РФМ, Живко Мукаетов и ЕХФ Амбасадорот на шампионатот Гордана Нацева, присуствуваше и комплетната македонска репрезентација предводена од селекторот Кирил Лазаров. Живко […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

“Алкалоид” АД Скопје регистрираше ново друштво во Романија

  По неколкугодишното присуство и успешно работење на романскиот пазар, „Алкалоид“ АД Скопје регистрираше ново друштво во Романија, со назив „Alkaloid Bucharest S.R.L.“. Друштвото е 100% во сопственост на компанијата. Ваквиот деловен потег е дел од долгогодишната развојна, деловна политика на компанијата, во насока на главните стратешки определби што се однесуваат на глобализацијата на брендот […]

Вести Македонија Ударни вести

Германската амбасадорка во работна посета на “АЛКАЛОИД”

  Делегација на Германската амбасада во Скопје, предводена од Нејзината екселенција, амбасадорката Анке Холштајн, оствари работна посета на „Алкалоид“.     За време на посетата, амбасадорката Холштајн, чиј домаќин беше работна група на компанијата, предводена од Генералниот директор и Претседател на УО, г. Живко Мукаетов, беше запознаена со резултатите од работењето на компанијата, деловните активности, […]

Вести Македонија Ударни вести

АЛКАЛОИД со раст на консолидираните продажби од 14%, раст на консолидираниот извоз од 20%, со 127 нови вработувања во земјава и инвестиции од 8 милиони евра во периодот јануари – јуни 2022

  Приходи од продажби     Според единечниот биланс на успех, во периодот јануари – јуни 2022 година продажбите достигнуваат 5.283.892.387 денари, што е за 10% повеќе во споредба со истиот период од минатата година. Вкупните консолидирани продажби, пак, достигнуваат 7.131.908.525 денари, што е за 14  повеќе во споредба со истиот период од минатата година. […]