Вести Изјави Македонија Свет Топ теми Ударни вести

Маљас: За ситуацијата во Северна Македонија одговорност имаат и некои држави од ЕУ

  Постои одговорност и кај конкретни држави од Европската Унија, вели поранешниот амбасадор на Грција во Скопје, Александрос Маљас, за грчката телевизија „Скај“, анализирајќи ги случувањата кај нас и објасни дека актуелната ситуација се должи и на неуспехот на некои земји од ЕУ да дадат зелено светло за пристапни преговри. -Се наоѓаме во фаза, која […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Спасовски: Договорот од Преспа го забрза патот на нашите евро-атлантски аспирации

  “Денеска се навршуваат две години од потпишување на Договорот од Преспа. Со нашиот сосед Грција постигнавме решение за речиси тридецениското отворено прашање и се поставија основите за нашата подобра и посакувана иднина уште од независноста на земјата. Договорот од Преспа е голема победа на дипломатијата и на Северна Македонија затоа што се расчисти и […]