Вести Македонија Топ теми Ударни вести

АХВ тврди дека нема ниту една увозна пратка со домати позитивна на пестициди

  Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), најостро ги демантира изнесените ставови на прес конференцијата на Цветан Трипуновски од ВМРО ДПМНЕ, на која обвинува дека надлежните државни органи дозволиле увоз на небезбеден зеленчук со концентрации на пестициди над максимално дозволените концентрации. Документите кои ги презентираше Трипуновски не се тајна, напротив, тие се само уште една […]

Вести Македонија Ударни вести

Бабовски на 90 генерално собрание на Светската организација за здравствена заштита на животните

  Директорот на Агенција за храна и ветеринарство (АХВ), Николче Бабовски, во својство на делегат, од 21 до 25 мај во Париз, Франција, учествува на јубилејното 90 Генерално собрание на Светската организација за здравствена заштита на животните (WOAH).  Во фокусот на овој настан, Собранието ќе усвои измени и дополнувања на административни и технички резолуции со кои се регулираат […]

Вести Македонија Ударни вести

АХВ: На македонскиот пазар не се увезени небезбедни домати од Албанија

  Груба невистина анонимно пласирана преку социјалните мрежи е вчерашниот обид на граѓаните да им се протне лагата дека е доведено во опасност нивното здравје поради наводниот нелегален увоз на 10 камиони со небезбедни домати по потекло од соседна Албанија. Според анонимниот загрижен автор на пораката, наводно станува збор на домати кои како небезбедни поради […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

АХВ нареди итно повлекување на производ од маркетите

  Агенцијата за храна и ветеринарство ги информира потрошувачите дека се отповикува небезбедниот производ „Bio Chocolate Chip peanut butter“, поради присуство на недеклариран алерген млечен протеин. Од АХВ ги наведоа деталите за производот:   Сериски број/лот: LO107 Рок на употреба: 01.07.2023 Производство: Nature‘s Finest Увозник: Зегин ДОО Дистрибутер: Зегин ДОО Крајните потрошувачи кои гo имаат купено горенаведениoт производ со посочениот […]

Вести Македонија Ударни вести

АХВ: Превенирање на инциденти со небезбедна храна во предучилишните установи

  Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) продолжува со реализација на циклусот обуки за обновување и за стекнување на нови знаења од областа на безбедноста на храната во градинките, со цел заштита и унапредување на здравјето на децата во предучилишните установи. – Целта на едукациите е да се превенираат инциденти поврзани со небезбедна храна во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

АХВ работи на расветлување на случајот со починатото дете по напад од кучиња

  Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) изразува длабоко жалење за трагичниот настан во кој вчера, по напад од куче, почина осумгодишно дете од скопската населба Пинтија. АХВ е во комуникација со  надлежните од Министерството за внатрешни работи (МВР), а надлежен официјален ветеринар го испитува случајот и ќе врши проценка на околностите под кои се […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

АХВ: Засилени контроли на јајцата, боите и месото пред Велигден

  Инспекциските служби на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) во пресрет на велигденските празници спроведуваат засилени инспекциски контроли на продажбата на јајца, бои за јајца, месо и други прехранбени производи. Налог е издаден и за засилување на инспекциските контроли на граничните премини за пратките со јајца кои се увезуваат во земјава, при што акцент […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

АХВ: Од пазарот се повлекува јогуртот „Баланс+“

  Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) соопшти дека од пазарот се повлекува јогурт „Баланс+“ во пакување од 1 литар. Причините за повлекувањето, се неусогласена концентрација на афлатоксини со македонските прописи, поради што овој производ е потенцијален ризик по здравјето на луѓето. Дополнително, количества што се повлекуваат не биле наменети за македонскиот пазар. Се повлекуваат пакувањата […]

Вести Македонија Ударни вести

АХВ И СТОКОМАК: Се повлекува трајно млеко Милкано, доколку сте го купиле веднаш да го вратите – има присуство на афлатоксин М1

  Агенцијата за храна и ветеринарство ги информира потрошувачите дека се отповикува небезбедениот производ УХТ ТРАЈНО МЛЕКО, МИЛКАНО 3,2%, поради присуство на присуство на афлатоксин М1 со сериски број/лот- LOT FD04. Апелираат до крајните потрошувачи кои гo имаат купено горенаведениoт производ со посочениот сериски број/лот, истиот да нe гo консумираат и да гo вратат на […]

Вести Македонија Ударни вести

АХВ нареди итно повлекување на виршли Wudy поради присуство на бактерија

  Врз основа на добиена нотификација за пласиран небезбеден производ на пазарот во Република Северна Македонија, – виршли од брендот Wudy, кај кои вo земја членка на ЕУ, било утврдено присуство на бактерија Listeria мonocytogenes ST 155, како контакт точка на Системот за брзо предупредување за храна и храна за исхрана на животни (RASSF) на Европската унија, Агенцијата за храна […]