Вести Македонија Ударни вести

Со лажна наградна игра се злоупотребува брендот „Беко“

  На официјалната Фејсбук страница на компанијата „Беко“ нема објава за ваква наградна игра, но има предупредување за истата дека е лажна и граѓаните да не наседнуваат. Постот е невистинит и ги манипулира граѓаните со цел креаторот на оваа страница да собере што поголем број следбеници, за потоа да ја ребрендира, преименува и да ја […]

Вести Македонија

Смртни закани против ЦИВИЛ, кампањата трае со години, институциите молчат

Утринава, на фиксната телефонска линија на ЦИВИЛ два пати се јави едно лице кое не сакаше да се претстави и кое упати смртни закани до организацијата, која веќе две децении ги промовира и брани човековите права и слободи, слободата на изразувањето, правото на глас, социјалните и работничките права. Во своето анонимно јавување лицето што ја […]