Categories: Алтернатива, Настани

Монографска и ретроспективна изложба на Ангел Петров -“Бојата низ музика”

  На иницијатива на Фондацијата Ангел Петров, велешани и македонската културна јавност, одбележуваат 90 години од раѓањето и 60 години…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Велешанец ја наведувал на проституција сопствената сопруга

  Основното јавно обвинителство Кавадарци поведе постапка против 45-годишен жител на Велес за кого постои основано сомнение дека сторил кривично…

Read More
Categories: Вести, Македонија, Ударни вести

Обвинение за возачот од Велес кој на пешачки усмрти 11-годишно девојче

  По спроведена истражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Велес поднесе Обвинителен акт против 30-годишен велешанец, за кривично…

Read More
Categories: Алтернатива, Настани

„Како Вардар ќе потечам и ѓубре ќе довлечам“ – герила акција во центарот на Велес

  Уметникот и скулптор Андреј Миневски заедно со клубот за младински активизам при Младинскиот образовен форум (МОФ) вчера направија уметничка…

Read More