Вести Македонија Ударни вести

Град Скопје: Во Дрисла не се согорува опасен отпад без дозвола

  После долго време на некомпетентност и негрижа во работењето, за само една година откако Дрисла се врати во надлежност на Град Скопје, ова јавно претпријатие прерасна во санитарна депонија која применува современи технологии за управување со отпадот, а целокупниот нејзин економски потенцијал е ставен исклучиво во служба на граѓаните. Откако ЈП Дрисла е повторно […]

Вести Македонија Ударни вести

Шилегов: Со БРТ системот Скопје добива брз и еколошки превоз

  Воведувањето на БРТ системот на брз автобуски превоз во Скопје претставува огромен исчекор во унапредување на јавниот превоз на патници во градот. Системот за брз автобуски превоз е нов тип на јавен градски превоз, со физички издвоена траса за автобусите, со станици од затворен тип, со приоритет на сигнализираните раскрсници, паметни билети, АВЛ и […]

Вести Македонија Ударни вести

Шилегов: Скопје ја добива најголемата пешачка зона во Европа

  Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов го претстави планот за затворање на Малиот Ринг во Скопје, со што ќе се добие најголемата пешачка зона во Европа. Со затворање на улицата 11 Октомври, односно Димитрија Чуповски (од Собрание до Палома Бјанка) се добиваат 71 хектар, или 730.000 метри квадратни зона во којашто автомобилите нема да бидат присутни. – На овој потег […]

Вести Македонија

Пожарникарите контра Арсовска: Бригадата не е место за партиски собири

  Град Скопје реагира на намерата одредени кандидати да ја злоупотребуваат противпожарната бригада за изборни цели.  На партиските кампањи никогаш не им било местото во просториите на Хероите на Градот и тоа не смее да се промени за овие локални избори. Просториите на ПП бригадата во Автокоманда се стратешки безбедносен објект за Градот Скопје и […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Шилегов: Со “Паметен Град” штедиме 1,3 милиони кои се враќаат за граѓаните

  Во тек е последната фаза од на проектот Скопје паметен град, кој започна во март годинава. Преку иновативна и напредна технологија, главниот град ќе добие поздрава животна средина, намалување на трошоците, подобри услуги и подобра комуникација со граѓаните, поголема безбедност, а со тоа и поквалитетен живот. Со употреба на технологијата за Теснопојасен интернет и […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Спорт Ударни вести

Шилегов: Скопје покажува дека е европска метропола

  Денес по 17-ти пат на улиците на Скопје се одржа традиционалниот Виз Ер Скопски маратон, со над 7000 учесници, од кои најголемиот дел беа домашни спортисти.     Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов, ги додели наградите на првопласираните на маратонот и се заблагодари на целата организација и волонтерите што беа дел од овогодишното […]

Вести Македонија Став Ударни вести

Град Скопје: Институциите да направат истрага за извидничкиот одред

  Град Скопје обезбедува финансиска поддршка на многу манифестации и проекти од областа на образованието, социјалата, културата, спортот, но на никој начин не е вклучен во организацијата на тие проекти. По вчерашната објава и информации итно го прекинавме финансирањето на споменатиот извиднички одред, информираат од Град Скопје. Град Скопје бара од институциите на правдата да […]

Алтернатива Македонија Настани Спорт

Оваа недела се трча 17. Виз Ер Скопски маратон

  Виз Ер Скопски маратон, традиционално со четирите трки, ќе се одржи во недела, на 3. октомври, со што маратонот, полумаратонот и штафетниот маратон – ЕУ за спорт ќе започнат во 8:00 часот, а трката на 5км ќе се трча со старт во 8:10 часот. Стартот и целта на трката ќе бидат на платото пред […]

Вести Македонија Ударни вести

Снабдувањето на Град Скопје со електрична енергија не е доведено во прашање

  Во однос на информациите кои се објавени во неколку медиуми, а поврзани со снабдувањето со електрична енергија на Град Скопје, по информациите дека Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) може да ја одземе лиценцата на компанија за снабдување со електрична енергија која има склучено договор со Град Скопје, од Град Скопје регираа: Снабдувањето на Град […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Голем број граѓани на велосипедското дефиле во Скопје, по повод Денот без автомобили

  Голем број граѓани на велосипеди се вклучија во големото велосипедско дефиле што денеска се возеше по улиците на Скопје, по повод Денот без автомобили – 22 септември и крајот на Европската недела на мобилност 2021. Дефилето во кое учествуваше и градоначалникот Петре Шилегов тргна од паркот „Ибни Пајко“ и се движеше низ градските улици […]