Вести Изјави Македонија Топ теми Ударни вести

Дваесет икони од нашето културно наследство се вратени во државата

  Претседателот на Владата Димитар Ковачевски присуствуваше на настан по повод враќање на незаконски изнесени икони од РС Македонија.      “Денеска сите ние сведочиме на еден историски чин, за прв пат во нашата држава, успешно заврши реституција на културно наследство. 20 наши икони репрезент на она што се творело на крајот од 18-ти и […]

Вести Изјави Македонија

Македонците од Албанија бараат пописот да продолжи, Бугарија врши притисок

  Претседателот на единствената македонска партија во Албанија, Васил Стерјовски побара од албанските власти да го продолжат пописот на населението во Мала Преспа и деловите каде што живее етничко македонско население. Причината за ова, според Стерјовски, е што официјално пописот траел шест недели, но во реалноста ситуацијата била сосем друга – се попишувале вкупно три […]

Спорт

Меморандум за соработка меѓу македонскиот и албанскиот олимписки комитет

  Изминатиов викенд Претседателот на ОКСМ Даниел Димевски имаше работна посета на Р.Албанија каде беше гостин на Претседателот на Олимпискиот комитет на Албанија г-динот Фидел Ули и премиерот на Р. Албанија г-динот Еди Рама.   Во исклучително позитивната атмосфера беше договорен и потшишан Меморандум за соработка помеѓу двата комитети.           Средбата […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Македонците во Албанија имаат апсолутно право да се попишат онака како што се чувствуваат, како Македонци

  На новинарско прашање во врска со притисоците врз македонското население на пописот во Република Албанија, министерката за одбрана Славјанка Петровска истакна дека Македонците кои живеат во Албанија имаат апсолутно право да се произнесат онака како што се чувствуваат, односно да се произнесат како Македонци. „Прашањето на самоопределување на секој еден граѓанин без разлика на […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Мицкоски апелира Македонците од Албанија масовно да учествуваат во пописот

  Додека се случуваат сите овие проблеми, пропагандите на соседите никогаш не престанаа. Додека оваа власт не убедува во придобивките од добрососедскиот договор кои самите го склучија, Бугарија тера отворена пропаганда против Македонија и како тоа да не е доволно, овие денови тие вршат жесток притисок и терор при пописот во Албанија, македонското малцинство да […]

Вести Свет Ударни вести

Албанија: Усвоени измените на Законот на државјанство

  Албанскиот парламент со 97 гласови „за“ од потребните 84 ги усвои измените на Законот за државјанство, со кое меѓу другото Албанците од Репиблика Северна Македонија и од Косово нема да полагаат испит за познавање на албанскиот јазик и историја. Овие две измени беа дополнение на веќе предложените од владата, што ги побара министерот за […]

Вести Македонија Ударни вести

Спогодба помеѓу РС Македонија и Албанија за меѓународен воден транспорт во Охридското Езеро

  Владата на вчерашната седница го утврди текстот на Предлогот на Закон за ратификација на Спогодбата помеѓу Владата на РС Македонија и Советот на министри на Република Албанија за меѓународен воден транспорт во Охридското Езеро. Очекуваните влијанија од ратификацијата на Спогодбата, според предлагачот, Министерството за надворешни работи, се позитивни, бидејќи ќе се развијат пријателските односи […]

Вести Свет Ударни вести

Поплави во делови од Србија, Косово и Албанија

  Обилните врнежи од дожд неделава низ Балканот предизвикаа опасно издигнување на нивото на водата во реките. Вонредна состојба е прогласена во српските градови Пријепоље, Сјеница и Нови Пазар поради обилни дождови и излевање на реки. Во Нови Пазар се трага по две лица кои ги однесоа поројните дождови, a вонредна состојба е прогласена во […]

Вести Македонија Ударни вести

Нуредини, Кумбаро и Алиу го потпишаа договорот за најголемиот прекуграничен парк во Европа

  Националниот Парк Маврово и Националниот Парк Шар Планина во Северна Македонија, Паркот на природата Кораб-Коритник во Албанија и Националниот Парк Шари на Косово, наскоро ќе бидат дел од прекуграничен парк, најголем од ваков вид во Европа, со површина над 242 илјади хектари.     По повод Меѓународниот ден на планините, во Тирана се одржа […]

Вести Свет Ударни вести

Албанија ги прекина дипломатските односи со Иран

  Албанската Влада одлучи да ги прекине дипломатските односи со Иран по кибернападите кои беа насочени кон веб-страниците на албанската влада во јули годинава. Одлуката е донесена денеска на владината седница, а ја соопшти премиерот, Еди Рама, пренесува МИА. Преку видео порака на Фејсбук премиерот објави дека и покрај тоа што нападот бил сериозен, не […]