Вести Свет Ударни вести

Албанија ги прекина дипломатските односи со Иран

  Албанската Влада одлучи да ги прекине дипломатските односи со Иран по кибернападите кои беа насочени кон веб-страниците на албанската влада во јули годинава. Одлуката е донесена денеска на владината седница, а ја соопшти премиерот, Еди Рама, пренесува МИА. Преку видео порака на Фејсбук премиерот објави дека и покрај тоа што нападот бил сериозен, не […]

Вести Македонија Ударни вести

МНР го осуди сајбер нападот извршен врз албанската Влада од страна на Иран

  Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија најостро го осудува сајбер-нападот од 15 јули 2022 година извршен против Владата на Република Албанија од страна на Исламска Република Иран. Северна Македонија се солидаризира со Владата на Албанија, ги поддржува преземените мерки во тој контекст и повикува на одговорност за извршителите на ваквите малигни дестабилизирачки […]

Вести Свет Ударни вести

Албанија од денеска претседава со Советот за безбедност на ОН

  Албанија денеска првпат го презема едномесечното претседавање со Советот за безбедност на Обединетите нации. Албанскиот премиер Еди Рама го опиша овој ден како историски за земјата во меѓународните односи. Во видео-пораката објавена на Фејсбук, Рама изјави дека Албанија е веќе привилегирана што може да ги изрази своите верувања и „да го води Советот за […]

Вести Свет Ударни вести

Албанија ќе испрати два Спејс Икс сателити во вселената

  Премиерот на Албанија, Еди Рама објави видео на Фејсбук на кое гледа лансирање ракетите Спејс Икс и на англиски разговара со соговорник за лансирање сателити во вселената. Според Рама, сателитите „Албанија 1“ и „Албанија 2“ ќе бидат лансирани во март и јуни следната година. „Албанија во орбита. Неверојатно, но вистинито“, вели Рама во видеото. […]

Вести Свет Став Ударни вести

„Ракија, лук и лимон“: Како лажните вести загрозија човечки животи во Албанија

  Вистинскиот проблем беа ненаучните и неосновани тврдења кои почнаа да циркулираат на повеќе интернет страници во првите месеци од пандемијата. Можевте лесно да најдете лажни вести за тоа како од КОВИД-19 може да се лекувате и дома, со ракија! Во време кога светските фармацевтски гиганти беа во меѓусебен натпревар и во трка со времето […]

Вести Свет Ударни вести

Во Албанија повторно запалени 60 лежалки

  На плажа албанскиот крајбрежен град Дримаде изгореа 60 лежалки, а полицијата се сомнева дека пожарот бил подметнат. Инцидентот се случил еден час по полноќ. Според порталот ABC Albania, постои сомневање дека станува збор за конфликт меѓу сопствениците на барови на плажа околу користењето на крајбрежјето во оваа област.     „Конфликтите со огнено оружје, […]

Вести Изјави Македонија Ударни вести

Премиерот Заев во Пустец: Албанија ја негува европската вредност за почитување на малцинските заедници

  Македонците во оваа земја имаат институционална поддршка да се школуваат на својот мајчин јазик и да се организираат политички. Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев и министерката за образование и наука Мила Царовска, денеска, при посетата на Општина Пустец, Мала Преспа во Албанија, заедно со своите домаќини Васил Стерјоски, пратеник во […]

Вести Македонија Топ теми Ударни вести

Европските лидери не донесоа одлука за датумот

  Европските лидери не донесоа одлука за одредување на датум за преговори со ЕУ за Македонија и Албанија. Тие за кратко време ја затвориле темата за проширувањето, без да се донесе конечен заклучок. Според пишувањата на европските медиуми, донесувањето на одлуката било одложено за шест месеци, а Франција ќе побара да се воведе нова методологија […]

Алтернатива Вести Македонија Настани Ударни вести

Прва македонска мобилна апликација „Челенџер““ на натпреварот за зелени бизнис-идеи

Група млади креираат прва македонска мобилна апликација наречена „Челенџер“ (Challenger) која ќе ви постави предизвик да пешачите и возите велосипед и да бидете наградени, а со тоа да не користите автомобил и да придонесете за намалување на загадувањето.   „Сите се повикуваат дека треба да се пронајде решение за аерозагадувањето, ние одлучивме да бидеме дел од […]

Вести Македонија

Османи почнува редовни консултации со амбасадорите од Западен Балкан

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи денеска ја одржа првата средба со амбасадори на земјите од Западен Бакан, која, како што рече е увод во постојани координативни средби. Во средбата во Секретаријатот за европски прашања (СЕП) учествувале претставници на Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Србија и на Црна Гора. На средбата се разговарало за регионалната […]